SEO UZMANI NEDİR? NE YAPAR?

SEO Uzmanı için SEO (Search Engine Optimization – Arama Motoru Optimizasyonu) ile ilgili olarak yaratıcı, seo uzmanı teknik ve analitik geliştirmeler yapabilme ve bunların sonuçlarını analiz edebilme yeteneğine sahip kişi tanımını yapabiliriz. SEO uzmanı dinamik bir alan olması nedeniyle arama motorlarındaki gelişmelerin SEO uzmanı tarafından çok yakından takip edilmesi gerekir. Bununla birlikte SEO, diğer dijital pazarlama kanallarından ayrıştırılamaz ve entegre bir şekilde sürdürülmesi durumunda çok daha hızlı, kalıcı ve yüksek dönüşümler elde edilebilir. O nedenle de SEO uzmanı dijital pazarlama ile ilgili gelişmeleri de takip edip, edinimlerini SEO kapsamında değerlendirmelidir.

seo uzmanıSEO uzmanıLink Reasearch Tool, Ahrefs, MOZ, Semrush, DeepCrawl, Searchmetrics, Google Analytics ve Search Console gibi global SEO araçlarını kullanmalı. Bu araçların sunmuş olduğu verileri yorumlayabilmeli ve çalışmalarına yön verebilmelidir. Her SEO aracı farklı ihtiyaçlara cevap verirken, aynı zamanda birden fazla ihtiyaca cevap üretebilen araçlar da mevcuttur. Arama motoru optimizasyonu çalışmalarında tüm SEO araçlarını birlikte kullanmak maliyetli olacağı için ihtiyaç ve SEO uzmanının alışkanlıkları doğrultusunda bazılarının kullanılması yeterli olabilmektedir.

SEO UZMANI NELERİ YAPMAZ?

SEO Uzmanı tanımı ve SEO Uzmanı görevleri konusunda ne yazık ki ülkemizde net bir algı hala oluşmadı. Kariyer sitelerindeki alakasız SEO uzmanı iş ilanları bunun en somut göstergesidir. Aşağıda birazda bu konuda SEO uzmanı arayan firmalara bilgilendirmek amacıyla SEO uzmanı neleri yapmaz, kendisinden ne gibi beklentiler içerisinde olunmaması gerekir bunları paylaşmak istedim.
+ SEO Uzmanı, web sitesi yapmakla mükellef değildir. Buradaki görevi web sitesinin SEO analizini yapıp, teknik sorunları bulmak, raporlamak ve çözüme kavuşturmaktır.
+ SEO Uzmanı, içerik yazarı değil, içeriği yazan kişiyi uyması ve dikkat etmesi gereken durumlarla ilgili yönlendirendir.
+ SEO Uzmanı, grafik tasarımcısı değildir. Kendisinden web sitenizin görsellerini hazırlamasını beklemeniz uygun olmayacaktır.
+ SEO Uzmanı, reklam ve kampanyalarınızı yönetmez. SEO açısından faydalı olacak stratejiler üretip, bunları raporlar, dönüşümlerini takip eder.
+ SEO Uzmanı, sosyal medya hesap yöneticisi değildir. Kendisinden sosyal medya yönetimi yapmasını beklemek doğru olmayacağı gibi aynı zamanda asıl işi olan arama motoru optimizasyon çalışmalarına adapte olmasını engelleyebilir.

 

SEO UZMANI

SEO uzmanı desteği alarak Google başta olmak üzere büyük arama motorlarının tümünde ürünleriniz, hizmetleriniz ve sektörünüzle ilgili anahtar kelimelerde rakiplerinizi geride bırakarak ilk sıralarda yer alabilirsiniz. Profesyonel bir arama motoru optimizasyonu potansiyel müşterilere ulaşma, satışların artışı ve marka bilinirliliğini de beraberinde getirmektedir. Bu yüzdendir ki sadece anahtar kelimelerde görünür olmanızla değil aynı zamanda yüksek dönüşüm elde etmenizle de doğrudan ilgilenilmektedir.

Google ‘da yapılan aramalarda organik sonuçlara tıklayan kullanıcıların, Google reklamlarına tıklayan kullanıcılara göre %80 daha fazla olduğunu biliyor muydunuz? Arama motorlarının organik sonuçlarında rakiplerinizden önde çıkmanın değerini anlamak için sadece bu bilgi bile yeterliyken devasa pastadan pay almıyor olmak çok büyük kayıp. Markanızın seo yatırımlarını ertelemekten kaçının. Geçen her gün aleyhinize işliyor ve arama motorlarında daha görünür hale gelmek her geçen gün zorlaşıyor, daha maliyetli hale geliyor. İnternet sitenizi SEO uzmanı yönetiminde arama motorlarına göre optimize ederek karlılığınızı arttırın.

 
NEDEN SEO UZMANI ?seo uzmanı

8 Yıllık SEO Tecrübesi

SEO alanında 2011 yılından bu zamana kadar farklı sektörlerden çok sayıda markaya hizmet verdim. Bunlar arasında Türkiye’de hizmet veren markalar olduğu gibi aynı zamanda yurt dışı pazarından da markalar bulundu. Türkiye’de büyük holding çatısı altındaki şirketlere SEO hizmeti sağladım. Ek olarak sayısını hatırlamadığım birçok büyük, küçük işletmenin SEO danışmanlığını üstlendim ve yönettim. Bunların yanı sıra onlarca firmada SEO kültürünün oluşması, SEO bilincinin arttırılmasına yönelik iç eğitim programları düzenledim.  

Dönüşüm Odaklı SEO Stratejileri

SEO çalışmalarında KPI (hedef) olarak tek başına anahtar kelime başarısına değil aynı zamanda dönüşüme odaklanıyorum.  Eğer anahtar kelimede pozisyon olarak ilk sayfa ilk sırada olunmasına rağmen satışlarda artış, yeni müşterilere ulaşma gerçekleşmiyorsa o SEO yatırımının getirisi de olmayacaktır.  Diğer SEO hizmeti veren kişilerden beni ayıran en önemli husus SEO dönüşümlerini önemsiyor olmam ve bu doğrultuda SEO stratejileri geliştirmemdir. Dönüşüm odaklı SEO stratejileri hem performans olarak, hem de ürün ve hizmetlerin satışı bakımından son derece verimlidir. 

Mobil ve Lokal SEO Çözümleri

Google, yandex, bing gibi arama motorları çalışma algoritmalarını geçmiş yıllara oranla oldukça geliştirdiler ve hala yaptıkları arge çalışmaları ile geliştirmektedirler. Örneğin, bugün İstanbul ‘da “SEO uzmanı” anahtar kelimesini arayan bir kullanıcının karşısına çıkan sonuçlar ile İzmir’de aynı anahtar kelimeyi arayan kullanıcının karşısına çıkan sonuçlar aynı olmayabiliyor. Bunun yanı sıra yine mobil cihazlarda yapılan arama sorguları ile masa üstü bilgisayarlarda yapılan anahtar kelime sorgularına arama motorları farklı sonuçlar gösterebiliyor. İyi bir SEO uzmanı çalışmalarını yaparken mobil SEO ve Lokal SEO tekniklerini de içerisine dahil edebilmeli. Farklı lokasyonlarda veya farklı cihazlarda yapılan arama sonuçlarında da ilgili web sitesinin görünürlülüğünü arttırmalıdır. Müşterilerime sağladığım SEO hizmetleri lokasyon bazlı SEO ve Mobil SEO çalışmalarını da içerisinde barındırmaktadır. 

Risksiz, Doğal SEO Teknikleri

Google algoritmalarına ters düşen spam SEO teknikleri ile ilgili herhangi bir işlem asla uygulamamaktayım. Yapılan çalışmaların tümü White Hat SEO (Beyaz Şapka SEO) diğer bir deyişle doğal SEO yöntemlerini içermektedir. SEO çalışmaları süresince web sitenizin SEO performansını olumsuz etkileyecek en küçük risk taşıyan bir uygulama yapmamakla birlikte, Anti-SEO olarak adlandırılmakta olan zararlı backlink saldırılarının da günlük olarak takibi yapmaktayım ve eğer böyle bir durum söz konusu olursa bunları boşa çıkartmak, etkilenmemek için gerekli müdahalelerde bulunmaktayım.