Site İçi SEO nedir?

Web sitesi içinde kullanıcıya sunulan sayfaların ve bu sayfalardaki resimlerin, yazıların ve linklerin arama motorları tarafından kullanıcı odaklılık açısından önceden belirlediği kriterleri taşımasına site içi SEO denilmektedir. Yani site içi SEO; site ziyaretçisinin web sitesi içerisinde aradığını kolayca bulmasını sağlamak için yapılan tüm kaliteli web sitesi tasarım ve yazılım çalışmalarını ifade eder.

site içi seo

site içi SEO'nun tam anlamıyla ne demek olduğunu öğrenmek isteyen bir site sahibinin büyük arama motorlarının tüm kullanıcı odaklı kriterlerini bilmesi gerekmektedir. Çünkü; Google, Yandex ve Bing gibi çok ziyaretçiye sahip büyük arama motorları, arama sonuçlarında ziyaretçilerine en doğru bilgiyi sunmayı misyon edinmişlerdir. Tüm kalite yönergeleri ve algoritmaları, web sitesi kullanıcılarının sitelere girmeden önceki, giriş sırasındaki ve girdikten sonrasındaki mutluluğunu sağlamak içindir. Yani site içi SEO başarısı için arama motorlarının insana yönelik olarak çalışan soru-cevap sorgu sistemini bilmek gereklidir. Örneğin Google arama motorunda konum elde etmek isteyen bir site sahibi, kesinlikle teknoloji devi Google'un site sahiplerinin sitelerinden beklediği kullanıcı odaklılık kriterlerini yerine getirmelidir. 

site içi seoPeki Google'un amacı nedir? 


Dünyanın gelişmesine katkı sağlamak için yeryüzünde konuşulan her dilde ve teknolojinin gittiği her yerde insanların aradığı, merak ettiği ve öğrenmek istediği şeylerin en iyisini, en doğrusunu, en yeni teknolojiyle ve iletişim hızının avantajlarıyla insanlara sunmaktır Google arama motorunun amacı. Site içi SEO'daki başarının sırrı da buradadır arkadaşlar. Unutmayın; kesinlikle site ziyaretçilerine aradıklarının cevabını en kaliteli ve doğru şekilde verenin kazanacağı bir yarış bu.
Yani Bursalı Seo'ya göre arama motorlarının milyarlarca dolar teknolojik yatırımının tek sebebi İNSAN. Tabi, burada "İnsan-Para-Teknoloji" üçgenini iyi sorgulamak gerekli! Pazarlama da işin içine girdiğinde İNSAN olmadan her şeyin anlamsız olduğunu da göreceksiniz. Büyük arama motorlarının kalite yönergelerini içerek ve özümseyerek okuyun, hedeflerini anlamaya çalışın. Sektörel haksız rekabeti önlemek için geliştirdiği algoritmaları ve cezai müeyyidelerini de unutmayın. Kaliteli olanın arama motorlarında konum elde edeceği bir rekabet bu. Ziyaretçilerin istediklerini "aaaa, harika, vay be" gibi sesli konuşturarak veren sitelerin kazandığı ve kazanacağı bir savaştır bu.
Alaka düzeyi tamamlanmış siteye arama sorgusuyla gelen kullanıcılar için yapılır site içi SEO. Kullanıcıların site içerisinde hedefe doğru gitmesi için konumlandırılmış web sitesi anasayfasından ziyaret ettiği her web sayfada tatmin olarak web sitesinin ürün ya da hizmet sayfasına, ürün ya da hizmet sayfasından referanslara, referanslardan şirket tanıtım sayfasına ve oradan da iletişim sayfasına geçmesini sağlamaktır site içi SEO'nun sırrı.

Site İçi SEO Optimizasyonu Bitmeden Site Dışı SEO'ye Geçmek İntihardır

Dünya genelinde insanların neredeyse tüm gereksinimlerini internet ortamından gerçekleştirdiği günümüzde web sitesinin ve SEO'nun ne kadar önemli olduğunu artık biliyoruz. İnternetin bu kadar çok kullanıldığı bu zamanda da firmalar bu internet pazarından yararlanmak için stratejiler geliştirmektedir. Rekabetin çok olduğu sektörlerde işletmeler bu büyük internet pazarında fark yaratmak için sitelerine gelen müşteri adaylarının site içindeki rahatlığını maksimum seviyede düşünmek zorunda kalmıştır. Google nezdinde kullanıcının site içindeki rahatlığı çok önemlidir ve bütün algoritmalar kullanıcı odaklıdır. Zaten site içi SEO'nun önemi de burada devreye girmektedir. Yani site ziyaretçilerini web sitesinde mutlu edenin kazanacağı bu yarışta site dışı SEO çalışmasına hazır olmak gerekliliktir.

Örnek: Site içi SEO çalışması yapılmadan site içi SEO'ya geçmek otele giden bir kişinin kiraladığı odada yatak olmaması gibi bir durumdur ya da fırına giden bir kişinin ekmek bulamaması gibi bir durumdur. Yani oteliniz varsa her odada mutlaka yatak olmalı, fırınınız var ise ve açıksa da ekmek mutlaka bulunmalıdır.

Her sitenin SEO projesinin kendi dinamiklerini sağlayan ve öne çıkaran süreçleri vardır. Site içi SEO tekniklerinin başarılı olması tabi ki zamana bağlıdır. Sosyal medya platformlarıyla sitenize ziyaretçi çekerek çalışmalarınızı test etmek önemlidir. Sitenizin SEO başarısı için pozitif sinyaller alabileceğiniz sosyal medya kanallarıyla site içi SEO çalışmalarınızı hızlandırmayı görev edinmeyi de unutmayınız.